Administrative Review (Yazılı İtiraz)

Herhangi bir vizeden ret alındığı zaman, Administratıve Review denilen ”Yazılı İtiraz Hakkı” var.
İtirazın, ret verildiği tarihten 14 gün içinde yapılması gerekli. Home Office’in de 28 gün içinde karar vermesi gerekli normal olarak. Yalnız bu sıralar çok gecikmeler oluyor. Bu süre 6 aydan fazla bile olabiliyor. İtiraz ücreti de var; £80. İtiraz formu doldurulduğu zaman ödenmesi gerekiyor.

Administrative Review (Yazılı İtiraz)’ları Home Office’in buna bakan bir department memurları tarafından değerlendiriliyor. Yani mahkemeye gitmiyor. İtirazın başarılı olup olmaması; verilen ret nedenlerine ve bunlara verilen savunmaya bağlı. Örneğin, Home Office memuru bariz bir hata yapmışsa, bunu savunmak kolay ve itirazın da kabul edilmesi mümkün. Yalnız hataları başvuru sahibi yapmışsa veya vizenin gerektirdiği şartları yerine getirmemişse veya bunları belgelerle kanıtlamamışsa bunu savunmak çok zor. Bu durumda büyük olasılıkla itiraz sonucu da ret olur.

Genel olarak yapılan itirazlarda başarı oranı %10 gibi çok düşük. Yani %90’i başarısız oluyor. Maalesef bunun ana nedeni; hatalarının hemen hepsinin Home Office memuru tarafından değil de başvuru sahibi tarafından yapılmış olması.

Ayrıca İtiraz edilirken genel olarak yeni evrak kabul edilmiyor. Yani ilk vize başvurusunda gönderilen evraklar esas alınıyor. Bu nedenle hiçbir zaman için İtiraz yapmaya güvenmemek gerekli. Örneğin ”Ret alırsak, İtiraz edip alırız” gibi mantık yürütmek çok yanlış olur.

Bunun yerine, dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

  • İlk defa vizeye başvuruluyorsa; başvurmadan önce vize şartlarını iyice öğrenmek, buna göre çok iyi hazırlık yapmak ve gerekli bütün belgeleri sağlamak. Bunlar yoksa hiç başvuru yapmamak

  • Uzatma vizesine başvuruluyorsa; vize süresince vize şartlarını sürekli olarak yerine getirmek ve bunu kanıtlayan belgeleri sağlamak.

Administrative Review başvurusunu kim yapmalı?

İtiraz başvurusunu kendiniz de yapabilirsiniz ama bu konuda deneyimli bir danışman veya avukatla çalışmanızda yarar var.Çünkü itiraz edilirken size verilen

birkaç ana seçeneği doğru kullanmak gerekir. Örneğin en önemli 2 tanesini ele alalım:

1- A failure to apply evidential flexibility rules (Kuralların uygulanmamış olması)

2- No, a different caseworking error made. (Başka bir memur hatası)

Verilen red nedenlerine karşı yapılacak savunmanın bu seçeneklerin altına ayrı ayrı yazılması gerekir.

Yazılı İtiraz (Administrative Review) da ret olursa seçenekler neler?

1- Vizeye Türkiyeden ilk başvurulduysa; tekrar yeniden yeni bir vize başvurusu yapılabilir. Yalnız yapmadan önce, önceki ret nedenleri ortadan kaldıracak şekilde çok iyi hazırlık yapmak ve gerekli bütün belgeleri sağlamak gerekir.

2- Uzatma vizesine İngiltereden başvurulup ret alındıysa; yapılabilecek seçenekler:

a- Türkiyeye geri dönmek

b- Başvuru sahibinin durumu başka bir vize için uygunsa, o vize kriter ve evraklarını sağlıyorsa, o vize için hemen bir başvuru yapmak.

c- JR (Juidical Review) için başvuru yapmak. Bu Home Office’i mahkemeye vermek anlamına geliyor. Bunun 3 ay içinde yapılması gerekli. Çok masraflı ve pahalı bir yök. Fiatı yapan firmaya göre değişiyor ama £3000 ve üzeri oluyor. Ayrıca eğer dava kaybedilirse, Home Office’in avukat masrafları da size yükleniyor. JR’de başarı şansı Administratıve Review’e göre daha fazla ama sonuç yine de verilen ret nedenlerine ve buna yapılan savunmaya bağlı.

Administratıve Review yani Yazılı İtiraz hakkında sorunuz veya yorumunuz olursa videomuzun altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Recent Posts

Recent Tweets

Archives