UK Graduate Visa

(Mezun Vizesi)

İngilterede Üniversite, Master veya Doktora eğitimini tamamlayanlar için Graduate Visa var. UK’de Üniversite ve Master Eğitimini tamamlayanlara, İngiltere’de kalmaya devam etmesi için 2 yıl, Doktora eğitimi tamamlayanlara 3 yıl vize veriliyor.

Bu vizeye başvurmak için UK’de eğitimi tamamlar tamamlamaz ve elinizdeki Öğrenci vizesi bitmeden ve UK’de iken başvurunun yapılması gerek. Yani Türkiyeye döndükten sonra başvuru yapılması kabul edilmiyor.

Vize başvuru ücreti £700. Ek olarak her yıl için £624 Immigration Health Surcharge (2 yıllık £1,248). Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülke öğrencilerine £55 indirim de var.

Başvuru yapınca 2 ay gibi kısa bir sürede karar veriliyor. Beklerken UK dışına çıkmak yasak.
Bu vize sahibinin eş ve çocukları da ayrı başvuru yaparak ve ücret ödeyerek, başvuru sahibinin dependanti olarak yararlanabilirler.

Bu vizenin avantajlari:

– 2 yıl boyunca UK’de oturma ve çalışma hakkına sahip olur. Yani eğitimi bitince Türkiyeye veya kendi ülkesine dönmek zorunda olmaz.
– Bu vizeyle UK’de çalışabilir veya hiçbir şey yapmadan kalabilir.
– 2 yıl içinde veya sonuna doğru kendisine, UK’de sponsor firma bulursa, “Skilled Worker” vizesine başvurabilir. Vizeyi alırsa UK’de yaşamaya devam edebilir.

İngiltere kalmak ve yaşamaya devam etmek isteyen öğrenciler için bu vize çok iyi bir seçenek.
Özellikle Ankara Anlaşması vizesi bittikten sonra ve diğer iş kurma vizelerinin şartları çok zor olduğu için, İngilterede yaşamak va çalışmak isteyenler için Graduate Visa bir çıkış kapısı oldu.
Tabi ki ilkonçe UK’de Üniversite, Master veya Doktora eğitimi yapmak gerekir. Zaten bu eğitim de kişinin kendisine yaptığı en büyük yatırımlardan biri olur. Aynı zamanda İngilterede iyi bir iş bulma ve para kazanma potensiyelini de getirir.

Sonuç olarak Graduate Visa yolu, İngilterede yaşamak isteyenler için çok iyi bir seçenek oluşturur.