Administrative Review

(Yazılı İtiraz)

Herhangi bir vizeden ret alındığı zaman, Administratıve Review denilen ”Yazılı İtiraz Hakkı” tanınıyor. İtirazın, ret verildiği tarihten 14 gün içinde yapılması gerekli. Home Office’in de 28 gün içinde karar vermesi gerekli normal olarak. Yalnız bu sıralar çok gecikmeler oluyor.

İtiraz ücreti de var; £80. İtiraz formu doldurulduğu zaman ödenmesi gerekiyor. İtirazın başarılı olup olması; verilen Ret nedenlerine ve bunlara verilen savunmaya bağlı. Örneğin, Home Office memuru bariz bir hata yapmışsa, bunu savunmak kolay ve itirazın da kabul edilmesi mümkün. Yalnız hataları başvuru sahibi yapmışsa veya vizenin gerektirdiği şartları yerine getirmemişse veya bunları belgelerle kanıtlamışsa bunu savunmak çok zor. Bu durumda büyük olasılıkla itiraz sonucu da ret olur.

Administratıve Review (Yazılı İtiraz)’ları Home Office’in buna bakan bir department memurları tarafından değerlendiriliyor.

Genel olarak yapılan itirazlarda başarı oranı %10 gibi çok düşük. Yani %90’i başarısız oluyor. Ayrıca İtiraz edilirken yeni evrak ta kabul edilmiyor.

Bu nedenle hiçbir zaman için İtiraz yapmaya güvenmemek gerekli. Örneğin ”Ret alırsak, İtiraz edip alırız” gibi mantık yürütmek çok yanlış olur. Bunun yerine, dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

1- İlk defa vizeye başvuruluyorsa; başvurmadan önce vize şartlarını iyice öğrenmek, buna göre çok iyi hazırlık yapmak ve gerekli bütün belgelri sağlamak. Bunlar yoksa hiç başvuru yapmamak.
2- Uzatma vizesine başvuruluyorsa; vize süresince vize şartlarını sürekli olarak yerine getirmek ve bunu kanıtlayan belgeleri sağlamak.

Yazılı İtiraz (Administratıve Review) da ret olursa seçenekler neler?

1- Vizeye Türkiyeden ilk başvurulduysa; tekrar yeniden başvuru yapılabilir. Yalnız yapmadan önce, önceki ret nedenleri ortadan kaldıracak şekilde çok iyi hazırlık yapmak ve gerekli bütün belgeleri sağlamak gerekir.
2- Uzatma vizesine İngiltereden başvurulup ret alındıysa; yapılabilecek seçenekler:
a- Türkiyeye geri dönmek
b- Durumu, başka bir vize için uygunsa, o vize kriter ve evraklarını sağlıyorsa, o vize için hemen bir başvuru yapmak.
c- JR (Juidical Review) için başvuru yapmak. Bu Home Office’İ mahkemeye vermek anlamına geliyor. Bunun 3 ay içinde yapılması gerekli. Çok masraflı ve pahalı bir yök. Fiatı yapan firmaya göre değişiyor ama £3000 ve üzeri oluyor. Ayrıca eğer dava kaybedilirse, Home Office’in avukat masrafları da size yükleniyor. JR’de başarı şansı Administratıve Review’e göre daha fazla ama sonuç yine de verilen ret nedenlerine ve buna yapılan savunmaya bağlı.