İngiltere Aile Birleşimi Eş vizesi

İngiltere’ye yerleşmiş veya İngiliz vatandaşı olan bir kişiyle evli veya sivil partner olarak beraber iseniz İngiltere’ye gelmek için Evlilik ve Partner vizesine başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz başarılı olur ise, vizenizin başlangıç tarihinden itibaren İngiltere’de çalışma hakkınız doğmaktadır.

Bu kapsamdaki başvurular İngiltere içinden olduğu gibi, İngiltere dışından da yapılabilmektedir. Fakat, İngiltere’den başvuru yapabilmeniz için, İngiltere’de herhangi bir göçmenlik kategorisi altında yasal olarak bulunuyor olmanız ve sahip oluğunuz vize sürecinin en az 6 ay olması gerekmektedir.

Bu vize türüne başvuru yapabilmeniz için, sizin ve eşinizin/sivil partnerinizin bazı genel başvuru şartlarını yerine getirmiş olması gerekmektedir:

• Yasal yollarla evlenmiş veya evlenmemiş partner olduğunuzu kanıtlamak
• Eşiniz ya da partnerinizin İngiliz vatandaşı veya İngiltere’ye yerleşmiş olması (hiçbir vize kısıtlaması olmadan)
• Sürekli olarak birlikte yaşadığınızı kanıtlmak ve bunu İngiltere’de devam ettirmek niyetinde olduğunuzu beyan etmek
• Sizin ve eşinizin/partnerinizin en az 18 yaşında olması
• İngiltere devlet sosyal yardımlarından veya kamu fonlarından faydalanmadan kendinizi ve varsa bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri geçindirebilmek
• İngilteredeki sponsor esin yıllık kazancının belirnenen rakamın üzerinde olması. Bu şu anda çocuksuz eş için minimum £18,600. Bir çocuklu aile için £22,400, diğer çocuklar için çocuk başına yıllık £2400.
• İngiltere devlet sosyal yardımlarından veya kamu fonlarından faydalanmadan, yaşayabileceğiniz bir evin mevcut olması
• Yeni kanunlar gereğince, İngiltere’de yaşamınızı devam ettirmeniz için yeterli derecede İngilizce bilmeniz. A1 İngilizce sınavını geçmeniz ve sertifika almanız gerekli.
• Daha önceki herhangi bir evlilik, evlenmemiş partner veya buna benzer bir ilişkinin tamamen sonlandırıldığını kanıtlamak
Evli olmayan cifler/partnerler yukarıda belirtilen şartların yanı sıra, aşağıdaki şartı da yerine getirmiş olmalıdırlar.
• Eşlerin/partnerlerin, en az 2 yıl boyunca, evlilikte olduğu gibi, bir ilişki içinde ve aynı çatı altında yaşıyor olması

Vize Süreci:

Eğer başvurunuz başarılı olursa, size 2.5 yıllık bir vize verilecektir. Bu vize ile İngiltere’ye yerleşip, herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

Bu sürecin sonunda, vizenizi 2.5 yıl daha uzatma hakkınız doğacaktır. Başvurmak için A2 ingilizce sınavını da geçmeniz gerekir.
Bu vize kapsamında İngiltere’de toplamda 5 yılı doldurduğunuzda ve eğer evliliğiniz hala devam etmekte ise, bu kategori altında sürekli oturum başvurusu yapmaya hak kazanacaksınız. Vizeye başvururken “Life in the UK Test” ve B1 English sınavlarını geçmiş olmanız gerekli.
Bütün başvurular için vize ücreti var. Ayrıca İmmigration Health Sürcharge denilken Sağlık parası da var.
Başvuru şartları hakkında detaylı bilgi almak ve başvurunuzu profesyonel ekibimizle hazırlamak için firmamızla iletişime geçebilrisiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

İngiltere göçmenlik kanunları gereğince tüm eş, partner ve nişanlılar en az A1 seviyesinde İngilizce konuşabildiğini ve anlayabildiğini kanıtlamak zorundadır. 65 yaş ve üstündeki kişiler, ve İngiltere üniversitelerinden mezun kişiler bu kuraldan muaf tutulmaktadır.

Eğer aşağıda belirtilen kategoriler altında iseniz, evlilik veya partner vizesi başvuru sahibi olarak İngilizce şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

• Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre uyruklu değilseniz; ve
• İngiltere’ye yerleşmiş (Süresiz Oturum Vizesi olan) ve/veya İngiliz bir kişi ile ilişki içerisindeyseniz; ve
• Ve bu kişiyle İngiltere’de beraber olmak için vize başvurusu yapmak istiyorsanız.
– UK’deki eşinizin Ankara Anlaşması vizesi varsa. (Not: Bu Dependant vizesi oluyor)
Eğer ana dili İngilizce olan bir ülke vatandaşı değilseniz ya da İngilizce eğitim veren bir kurumdan mezun değilseniz, İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından onaylanmış bir test merkezi tarafından sunulan İngilizce testini geçmek zorundasınız (CEFR Level A1 – genel İngilizce anladığınızı gösterir).