Türk İşçi Vizesi – ECAA1

(Turkish Worker)

İngiltere’de bir yıl boyunca aynı işletmede çalışmış olan kişilerin( bu kişilerin ellerinde halihazırda bulundurdukları vizenin onlara yasal çalışma hakkı vermiş olmaları gerekmektedir) çalışma vizelerini uzatmak için aynı işyerinde çalışmaya devam edecekleri koşulu ile başvurabilecekleri vize tipidir.

Ornegin Tier 4 Ogrenci vizesinde olup part time calisanlar, es ve dependant vizesiyle calisma hakki olup ta ayni isyerinde en az 12 ay boyunca calismis olanlar, ayni isyerinde calismaya devam etmek icin bu vizeye basvurabilirler.

Başvurunun başarılı olması durumunda ayni isyerinde 3 yilini tamamlayacak sekilde vize suresi verilecektir. Ornegin hali hazirda 1 yil calismisa, 2 yillik verilir.

Bu surec sonunda (3 yil calisildiktan sonra) istenilen belgeler toplanarak vizenin uzatılması için başvurulabilir. Bu kez 1 yillik vize verilir. Bu surecte yapilan is ayni kalmakla birlikte isveren degisikligi yapilabilir.

İngiltere’de toplam 4 yıllık çalışma süresinin doldurulmasından sonra herhangi bir sektör ya da çalışma kolu sınırlaması olmaksızın çalışma vizesi elde etmek hakkı doğar. Bu uzatmada vize suresi 3 yil olur.

Bu vizede 5 yıl doldurulunca süresiz oturum vizesine başvurma hakkı doğar.

Suresiz Oturum Vizesine (Indefinite Leave to Remain), “Liofe in the UK test” ve B1 English sinavlarini gfecmis olmak gerekir.

Turk Isci Vizesinde ilk basvuru ve uzatma basvurulari ucretsizdir. Yalniz Suresi Oturum Vizesine (Indefionite Leave to Remain) basvurmak ucretlidir.