ECAA Türk işçi vizesi

(Turkish Worker – Turkish Employed)

Brexit’in 31/12/2020 tarihinde bitimiyle, İngiltere için Ankara Anlaşmasındaki Türk İşçi Vizesi (Turkish Worker – Turkish Employed) vizesine ilk başvurular da bitmiş oldu. İlk başvurulara kapalı ama uzatma ve Indefinite (sınırsız oturum) vizeleri ile dependant eş başvuruları halen devam ediyor.

Uzatma Vizesi:

Bu vize sahipleri İngilterede bir firmada eleman olarak çalışırlar. Vizeyi uzatmak için aynı işyerinde çalışmaya devam edilmesi gerekir. Başvurunun başarılı olması durumunda aynı işyerinde 3 yılını tamamlayacak şekilde vize süresi verilecektir. Örneğin hali hazırda 1 yıl çalışmışa, 2 yıllık verilir.

Bu süreç sonunda (3 yıl çalışıldıktan sonra) istenilen belgeler toplanarak vizenin uzatılması için başvurulabilir. Bu kez 1 yıllık vize verilir. Bu süreçte yapılan iş aynı kalmakla birlikte işveren değişikliği yapılabilir.

İngiltere’de toplam 4 yıllık çalışma süresinin doldurulmasından sonra herhangi bir sektör ya da çalışma kolu sınırlaması olmaksızın çalışma vizesi elde etmek hakkı doğar. Bu uzatmada vize süresi 3 yıl olur. Bu vizede 5 yıl doldurulunca süresiz oturum vizesine başvurma hakkı doğar.

Indefinite – Suresiz Oturum Vizesi:

Ankara Anlasmasi vizesinde toplam 5 yilini dolduran vize sahibi, suresiz oturum vizesini almak icin basvuru yapabilir. Bu basvuruda, Home Office Vize memurunun dikkat ettigi noktalar sunlardir:

– 5 yil boyunce isini Ingilteredeki firmada eleman olarak tam zamanli calismasi.
– 5 yil boyunca calistigini inandirici sekilde belgelemis olmak
– Halen calisiyor olmasi.
– Ingilterede son 5 yilda surekli yasiyor olmasi
– “Life in the UK Test” ve “B1 English” sinavlarini gecmis olmasi
– Vize ucretinin odenmis olmasi. Kisi basi £2400.

Basvuru sahibi Ingilizce sinavlarini gecememisse veya yeterince para kazanamamissa ne yapmak gerekir?

– Life in the UK ve B1 Ingilizce sinavlarinin ikisini de gecememisse, Indefinite vize yerine uzatma basvurusu yapmak gerekir. Ileride iki sinavi da gecer gecmez, Indefinite vize basvurusu yapilabilir. Yalniz kendi isini de surekli olarak yapiyor olmali.

– Ozellikle son yildaki kazanci yeterli degilse, yani kendisi ve ailesinin ozel yasam masraflarini karsilayacak kadar para kazanmamissa ama yine de Indefinite Vize basvurusu yapilmissa, ya vizesi ret olur veya Indefinite yerinde 1 yillik uzatma vizesi verilebilir.

Basvuru sahibi 5 yilini doldurmus ama es ve cocuklar 5 yilini doldurmamissa ne olur?

– Cocuklar icin sorun yok, basvuru sahibi ile birlikte Indefinite vizeye basvurabilir.

– Es icin iki secenek var:
1-Ankara Anlasmasinda sponsor es, Indefinite vize basvurusu zamani geldigi halde yapmaz. Esinin 5 yilini doldurmasini bekler ve hep beraber basvuru yapar.
2- Bes yilini doldurmayan es uzatma vizesine basvurur. Ileride 5 yilini doldurdugu zaman kendisi Indefinite vizesine basvurabilir.

Notlar:

– Esin uzatma vizesi icin dogru formun doldurulmasi ve bu uzatma vize ucretinin odenmesi gerekir. Ucret su anda £1048.

– Sponsor es Indefinite vizesi alinca, Ankara Anlasmasindan cikmis sayildigi icin Home Office ret verebiliyor. Bu nedenle bu konuda cok dikkatli olmak gerekir,

AA Turk Isci Vizesinde Aile Birlesimi:

– Ankara Anlasmasi vize sahibi, Turkiyede veya baska bir ulkede yasayan esi ve cocuklarini Ingiltereye getirmek icin basvurmak yapabilir.
– Basvuru basarili olursa, UK’deki Sponsor esin vize bitis tarihi esas alinarak vize verilir. Bu nedenle vize basvuru zamanlamasini iyi yapmak gerekir.
– Bu vize basvurusu Brexitten sonra normal es vizesi gibi degerlendirmeye basladi ve ucreti var.

Bu vizede Home Office memurunun dikkat ettigi ve aradigi noktalar:

– Evliligin gercek oldugunun belgelenmesi. Yani sadece vize almak icin gostermelik degil.
– Ingilteredeki sponsor esin kazancinin aile icin yeterli olmasi
– Ingilterede beraber yasacaklari evin belgelenmesi
– Turkiyedeki esin A1 Ingilizce sinavini gecmis olmasi
– Basvuruda yalan beyan veya sahte evrak kullanilmamis olmasi
– Vize ucreti ve Immigration Health Surcharge (Saglik harcinin) odenmis olmasi.