ECAA1 Türk işçi vizesi

(Turkish Worker – Turkish Employed)

Brexit’in 31/12/2020 tarihinde bitimiyle, İngiltere için Ankara Anlaşmasındaki Türk İşçi Vizesi (Turkish Worker – Turkish Employed) vizesine ilk başvurular da bitmiş oldu. İlk başvurulara kapalı ama uzatma ve Indefinite (sınırsız oturum) vizeleri ile dependant eş başvuruları halen devam ediyor.

Bu vize sahipleri İngilterede bir firmada eleman olarak çalışır. Vizeyi uzatmak için aynı işyerinde çalışmaya devam edilmesi gerekir. Başvurunun başarılı olması durumunda aynı işyerinde 3 yılını tamamlayacak şekilde vize süresi verilecektir. Örneğin hali hazırda 1 yıl çalışmışa, 2 yıllık verilir.

Bu süreç sonunda (3 yıl çalışıldıktan sonra) istenilen belgeler toplanarak vizenin uzatılması için başvurulabilir. Bu kez 1 yıllık vize verilir. Bu süreçte yapılan iş aynı kalmakla birlikte işveren değişikliği yapılabilir.

İngiltere’de toplam 4 yıllık çalışma süresinin doldurulmasından sonra herhangi bir sektör ya da çalışma kolu sınırlaması olmaksızın çalışma vizesi elde etmek hakkı doğar. Bu uzatmada vize süresi 3 yıl olur. Bu vizede 5 yıl doldurulunca süresiz oturum vizesine başvurma hakkı doğar.

Ankara Anlaşması – Türk İşçi Vizesinden Indefinite (Süresiz Oturum) Vizesi:

Süresiz oturum almak için Ankara Anlaşmasında toplam 5 yılını doldurmak gerekir. Eğer 4 yıldan sonra 3 yıllık uzatma verilmişse, vize sonucunu beklemeye gerek kalmaz. Toplam 5 yıl dolar dolmaz, İndefinite yani Süresiz Oturum vizesi için başvuru yapılabilir.

İndefinite Visa (Süresiz Oturum Vizesine) başvurmadan önce şu 2 İngilizce sınavını geçmiş olmak gerekir:
1- Life in the UK Test
2- B1 English

Eğer başvuru sahibi UK’de bir Üniversitede eğitim görmüş ve bir Üniversite, Master veya PHD (Doktora) Diplomasi almışsa, B1 İngilizce sınavını geçmesine gerek yok. Yalnız yine de Life in the UK test sınavını geçmek zorunda.

Türk İşçi Vizesinde ilk başvuru ve uzatma başvuruları ücretsizdir. Yalnız Süresi Oturum Vizesine (Indefinite Leave to Remain) başvurmak ücretlidir.