Ankara Anlaşması Vizesi

Ankara Anlaşması Vizesi hakkında genel bilgi:

  • ECAA2 Turkish Business Person – İngiltere uzatma vizeleri ve Süresiz Oturum

  • ECAA1 Türk işçi vizesi (Turkish Worker) – İngiltere uzatma vizesi ve Süresiz Oturum

  • ECAA3 Turkish Dependant

Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması vizesine başvururak alınan vize, başvuru sahibine İngiltere tarafından verilen İş Kurma izni vizesidir. Ankara Anlaşması vizesi sayesinde, Türk vatandaşları İngiltere`ye gelip çalışabilir, kendi işini kurabilir yani serbest meslek sahibi olabilir veya halihazırda işletmekte bulunan bir işyerini devralmak veya ortak olmak suretiyle İngiltere`de yeni bir yaşam sürdürürebilir

Ankara Anlaşması çoğunlukla yukarıda bahsedildiği üzere iş kurma vizesi olarak bilinmesine rağmen İngiltere’de halen yasal olarak çalışmakta olanların başvurabileceği Türk işçi vize kategorisi ve size bağlı aile bireylerinin İngiltere’ye yerleşmek için başvurabileceği Turkish Dependant kategorisi ile beraber üç kısımdan oluşmaktadır.

İngiltere için başvurularınızı İngiltere İçişleri bakanlığı (Home Office) başvurduğunuzda , iş yapmanız da ciddi olduğunuzu kanıtlar iseniz; size ilk önce bir yıllık vize oturum hakkı verilmekte, daha sonraki başvurunuzda durumunuza yaptığınız işin durumuna göre 3 yıllık verilmesi gerekirken bazı durumlarda 1 +2 yıl şeklinde bu toplam 5 yıllık süre sonunda İngiltere’de Ankara Anlaşması ile oturum ve vatandaşlık hakkı kazanırsınız. Türk çalışan olarak yapılan başvurular da ise bu süreç daha uzundur.

İş Kurma Vizesi (ECAA2 Turkish Business Person) – İngiltere 2022

Brexit’in 31/12/2020 tarihinde bitimiyle, İngiltere için Ankara Anlaşması vizesine ilk başvuru da bitmiş oldu. İlk başvurulara kapalı ama uzatma ve İndefinite (sınırsız oturum) vizeleri ile dependant eş başvuruları devam ediyor.

Ankara antlaşmasında (iş kurma vizesi için) vize süresi ne kadardır?

İlk yapacağınız başvurunun başarılı olması halinde 12 aylık bir vize verilir. Bu süreç içerisinde başvuruda belirttiğiniz işi yapmak zorundasınız. 12 aylık süreçten sonra yaptığınız iş veya sahip olduğunuz işyeri ile alakalı istenecek belgeleri hazırlamanız ve tekrar vizenizin uzatılması için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunuzun sonucu olarak vizeniz 3 yıl daha uzatılacaktır. Bu süre dolunca da vize tekrar uzatılır.

Yukarıdaki ikinci uzatma devresi de bittikten sonra, yani 5 yılı doldurduktan sonra yine yukarıda sıralanan nitelikteki bilgi ve belgelerin sağlanması sonucu İngiltere`de sürekli oturum için başvuru yapma hakkınız doğuyor.

Ankara Anlaşması Uzatma:

1 yıllık vize süresinin dolmasına yakın, İngilterede işini yaptığına ve Ankara Anlaşması kurallarına göre yaptığını belgelerle kanıtlayarak uzatma başvurusu yapılır.

Herşey tamamsa 3 yıllık uzatma vizesi verilir. İş yapılmışsa ama eksikler varsa, 3 yıl yerine sadece 1 yıl uzatma verilebilir.

İşini yapmamışsa veya usulüne göre yaptığını belgelerle kanıtlamamışa, ret verilir.

İlk 1 yıllık vize sürecinde yapılan hatalar nelerdir?

– Vizesini aldıktan sonra çok geç olarak UK’ye gelmiş olmak. Örneğin 9-10 ay sonra gelmiş. Bitmesine sadece 2-3 ay kaldığı için işini UK’de yaptığını kanıtlanması çok zor.
– Hatta Türkiyeden vizesini aldıktan sonra BRP vize kartını almak için UK’ye gelinmiş ama hemen arkasından Türkiyeye geri dönülüp 8-9 ay Türkiyede kalınmış.
– İş usulüne uygun yapılmamış. Örneğin kendi işini bağımsız olarak yapması gerekirken bir işyerinde eleman olarak çalışılmış.
– İş hiç yapılmamış. “Çovid yüzünden hiç iş bulamadım, yapamadım” gibi bahaneler ile kendi kendisini kandırmaya çalışılmış.
– Ankara Anlaşması vize şartlarını anlamamış olmak ve bunların farkında olmayıp rastgele gidilmiş. Örneğin iş masrafları yok, sigorta yok, ticari banka hesabı açılmamış, iş adresi ev olmasına rağmen ev sahibinden izin alınmamış veya Trading adress dediğimiz iş yapma adresini muhasebeci adresi gösterilmiş.
– Üniversal Credit gibi devlet yardımı almamış olması.
– Bounced Back Loan aldıysa, bunun istismar edilmemiş olması. Örneğin yalan beyan yapılmamış olması ve aliñan paranın sadece iş amacıyla kullanılmış olması.
– Daha başka da hatalar var.

Özetle, bu hataların yapılması vize başvurusunun ret olmasına neden olabiliyor. Veya 3 yıl yerine 1 yıl uzatma verilebilir. 1 yıl almanın en önemli nedenleri:
– Kazancın düşük olması
– National insurance Number olmaması
– Bazı evrakların eksik olması.

Eğer 1 veya 3 yıllık uzatma alınmışsa, bunun dolmasına 28 gün kala, tekrar bir uzatma vizesine başvurmak gerekir. Uzatma vize başvuruları ücretsiz.

Vize uzatıldıktan sonra, başvuru sahibi, işini usulüne uygun ve sürekli olarak yapması gerekir. Ayrıca işinden edindiği kazancının kendisinin ve varsa ailesinin tüm özel yaşam masraflarını karşılayacak durumda olması gerekir. İşini yapmış ama yeterince para kazanamamışsa, uzatma süresi 1 yıl olur.

Ankara Anlaşmasında toplam 4 yılını doldurduğunda, tekrar bir uzatma vizesine başvurmak gerekir. Bütün herşey tamamsa genelde 3 yıllık uzatma verilir.

Ankara Anlaşmasında Indefinite (Süresiz Oturum) Vizesi:

Süresiz oturum almak için Ankara Anlaşmasında toplam 5 yılını doldurmak gerekir. Eğer 4 yıldan sonra 3 yıllık uzatma verilmişse, vize sonucunu beklemeye gerek kalmaz. Toplam 5 yıl dolar dolmaz, İndefinite yani Süresiz Oturum vizesi için başvuru yapılabilir.

İndefinite Visa (Süresiz Oturum Vizesine) başvurmadan önce şu 2 İngilizce sınavını geçmiş olmak gerekir:

1- Life in the UK Test
2- B1 English

Eğer başvuru sahibi UK’de bir Üniversitede eğitim götmuş ve bir Üniversite, Master veya PHD (Doktora) Diplomasi almışsa, B1 İngilizce sınavını geçmesine gerek yok. Yalnız yine de Life in the UK test sınavını geçmek zorunda.

ECAA1 Türk işçi vizesi (Turkish Worker – Turkish Employed)

Brexit’in 31/12/2020 tarihinde bitimiyle, İngiltere için Ankara Anlaşmasındaki Türk İşçi Vizesi (Turkish Worker – Turkish Employed) vizesine ilk başvurular da bitmiş oldu. İlk başvurulara kapalı ama uzatma ve Indefinite (sınırsız oturum) vizeleri ile dependant eş başvuruları halen devam ediyor.
Bu vize sahipleri İngilterede bir firmada eleman olarak çalışır. Vizeyi uzatmak için aynı işyerinde çalışmaya devam edilmesi gerekir.

Başvurunun başarılı olması durumunda aynı işyerinde 3 yılını tamamlayacak şekilde vize süresi verilecektir. Örneğin hali hazırda 1 yıl çalışmışa, 2 yıllık verilir.

Bu süreç sonunda (3 yıl çalışıldıktan sonra) istenilen belgeler toplanarak vizenin uzatılması için başvurulabilir. Bu kez 1 yıllık vize verilir. Bu süreçte yapılan iş aynı kalmakla birlikte işveren değişikliği yapılabilir.
İngiltere’de toplam 4 yıllık çalışma süresinin doldurulmasından sonra herhangi bir sektör ya da çalışma kolu sınırlaması olmaksızın çalışma vizesi elde etmek hakkı doğar. Bu uzatmada vize süresi 3 yıl olur.
Bu vizede 5 yıl doldurulunca süresiz oturum vizesine başvurma hakkı doğar.

Ankara Anlaşması – Türk İşçi Vizesinden Indefinite (Süresiz Oturum) Vizesi:

Süresiz oturum almak için Ankara Anlaşmasında toplam 5 yılını doldurmak gerekir. Eğer 4 yıldan sonra 3 yıllık uzatma verilmişse, vize sonucunu beklemeye gerek kalmaz. Toplam 5 yıl dolar dolmaz, İndefinite yani Süresiz Oturum vizesi için başvuru yapılabilir.

Indefinite Visa (Süresiz Oturum Vizesine) başvurmadan önce şu 2 İngilizce sınavını geçmiş olmak gerekir:

1- Life in the UK Test
2- B1 English

Eğer başvuru sahibi UK’de bir Üniversitede eğitim görmüş ve bir Üniversite, Master veya PHD (Doktora) Diplomasi almışsa, B1 İngilizce sınavını geçmesine gerek yok. Yalnız yine de Life in the UK test sınavını geçmek zorunda.

Türk İşçi Vizesinde ilk başvuru ve uzatma başvuruları ücretsizdir. Yalnız Süresi Oturum Vizesine (İndefinite Leave to Remain) başvurmak ücretlidir.

ECAA3 Turkish Dependant

Ankara anlaşması ile vize almış olan Türk vatandaşları eşi veya 21 yaşından küçük olan çocuklarını da bu vizeye dayanarak İngiltereye getirebilirler. Onlar yapılacak vize başvurusu kabul edilirse, Ankara Anlaşması vizesi aile reisinin vizesi kadar vize verilir.

Vize için beraber başvurulabileceği gibi, eş veya 21 yaşından küçük çocuklar için sonradan ayrı olarak vize başvurusu da yapılabilir. Bu vize ile (Turkish Business Person) eş olarak vize alan eş, aynı zamanda vize süresince çalışma hakkına da sahip olur.

Ankara Anlaşmalı kişi Türkiyedeki eşini nasıl getirebilir?

Bunun için dependant vize başvurusu yapabilir.
Dependenrt vizesi: Vize parası ve İmmigration Health Sürcharge (Sağlık parası) da var.

Dependant vizesini alabilmek için gerekli ana kriterler:

– Evliliğin gerçek olduğunu belgelemek
– İngilterede sponsor esin kazancının her ikisine yetecek miktarda olması minimum yıllık £18,600
– Çocuk varsa ekstradan £3800 ilk çocuk için, £2400 diğer her çocuk için de gereklidir. Örneğin bir çocuklu aile için £22,400, 2 çocuklu aile için minimum kazancın £24,800 olmalıdır.
– İngilterede beraber yaşayacakları yerin hazır olması,
– Türkiyedeki esin A1 İngilizce sınavını geçmiş olması.