Ankara Anlaşması Klavuzunda Yapılan Değişiklik ve Nedeni

Home Office 30 Mart 2020 tarihinde Ankara Anlasmasi Vizesi kilavuzunda (ECAA business guidance Version 10.0) guncelleme yapti. Bu tur guncellemeler rutin olarak ve bir degisiklik oldugu zaman yapiliyor. Not: Bundan bir onceki (9.0) sanirim Ekim-Kasim 2019’dfa ondan bir onceki (8.0) de Temmuz 2019) yapilmisti.

Yeni yapilan guncellemede onemli bir degisiklik yok. Hele Coronavirus veya devlet yardimi ile ilgili hicbir seyden bahsedilmiyor. Bu konuda detayli bilgi veren Red Stone Solicitors firmasindan Avukat Yasar Dogan beyin yazisini oldugu gibi paylasiyorum.

Bu konuyla ilgili bir kafa karışıklığı var ve birçok sorular geliyor. 30 Mart 2020’de Ankara Anlaşması’yla ilgili Home Office Klavuzu’nda bir değişiklik yapıldı. İnsanlar ilk etapta, bu değişikliğin Coronavirus salgını nedeniyle yapılmış olabileceğini düşünüp, Ankara Anlaşmalılar’ın devlet yardımlarından yararlanmalarının önü açılmış olabilir mi diye ümitlendiler.

Maalesef durum bu değil ve Klavuz’un daha 7. sayfasından, yapılan tek değişikliğin “Reddetme Niyet Mektubu” uygulaması olduğu anlaşılıyor. Bu uygulama, Home Office’in sahte evrak veya yanıltıcı bilgi sunulduğu iddiasıyla ret vermeye karar verdiği başvurularda, ret kararı vermeden önce, başvuru sahiplerine cevap hakkı tanımasını öngören bir uygulama.

Pekiyi, bu uygulama neden başlatılıyor?

Bu uygulamanın nedeni, Kasım 2019’da İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin bir kararı: Karagul & Ors, R (on the application of) v Secretary of State for the Home Department [2019] EWHC 3208. Avukatlığını meslekdaşımlarım İbrahim Aytaç, Emma Daykin ve Gordon Lee’nin yaptıkları bu davada, Yüksek Mahkeme, Home Office’in başvuru sahiplerini sahtekarlıkla suçlayarak ret kararı vermeden önce kendilerine görüşme veya mektup yoluyla cevap hakkı tanımaması halinde kararın hukuka uygun olmayacağı yönünde karar vermişti. Klavuz’a yapılan değişikliğin nedeni budur.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives