Ankara Anlaşması Mülakat

Türkiye’den yapılan Ankara Anlaşması Vize başvurularında mülakata çağrılanların sayısı giderek artıyor. Gaziantepte başladı, sonra Ankara şimdi de İstanbula sıçradı

Neden mülakata çağrılıyor?

Son aylarda Türkiyeden yapılan başvurularla büyük problemler var. Örneğin ilgisiz iş alanı için başvuru yapılıyor, evrakları eksik veya iş planı ile diğer evraklar arasında çelişki var. Genel olarak başvuru kalitesi düşük ve hatta sahte evraklarla başvuru yapılıyor.

Sahte banka hesap dökümü, sahte işveren yazısı, sahte SGK dökümü, sahte potensiyel müşteri yazısı, aynı gün araç alım satım yapılması, başkasının altınını bozdurma vs gibi.

Buna bir de ilgisiz bir iş alanı için başvurma veya yetersiz iş planı eklenince şüphelenmemek elde değil.

Vize memuru ne yapsın?

Ya ret verecek veya mülakata çağıracak.

Olaya böyle bakınca mülakata çağrılan kişi kendini şanslı saysın.

İngiltere Ankara Anlaşması Mülakat soruları nelerdir nasıl hazırlanmalı?

Mulakat telefonla da olabildiği gibi çoğunlukla yüz yüze görüşerek oluyor. Önceden haber veriliyor ve o saatte gerçekleşiyor.

Telefonla olan 5-10 dakika sürebiliyor ama yüz yüze görüşme 45-50 dakika sürebiliyor.

Mülakatta neler soruluyor?

Çok soru soruluyor, özellikle iş planı ile ilgili.

Başvuru sahibinin gerçekten o işle ilgili iş deneyiminin olup olmadığı ve başvuru evraklarına hakim olup olmadığını anlamak için.

İş planından çok soru oluyor. Örneğin, UK’deki işini nerede yapacağı, nasıl yapacağı, rakip firmaları araştırıp araştırmadığı, müşterilerin kimler olacağı, onları nasıl bulacağı, tam olarak hangi hizmeti vereceği, müşterilerin diğer hali hazırda aynı hizmeti veren bir firmayı değil onu seçeceği, yaptığı hizmetin bedelinin ne olacağı, buna nasıl karar verdiği, ne kadar para kazanacağı, bu paranın dökümü vs. gibi.

Bu arada İngilizcesinin de UK’de başvurduğu işi yapabilecek düzeyde olup olmadığı da anlaşılmış oluyor. Bunu anlamak için İngilizce sorular da sorulabiliyor.

Konsolosluğun – Home Office’in, herkesi mülakata çağırmaya hakkı var. Gerekli görürlerse siz de çağrılabilirsiniz

Bu arada sahte evrakla başvuru yapanlara ilgili şu noktayı da belirtmek istiyorum:

– Sahte evrak veya yalan beyan ile başvuru yapıldığı zaman otomatikman ret verilir.
– Ayrıca 10 yıl UK’ye girememe cezası verilir. Yani 10 yıl içinde herhangi bir UK vizesi için başvuru yaptığında otomatikman ret alır.
– Vize siciline işlendiği için sonrası için bile problem olur.
– Bu arada Schengen veya başka bir ülke için yaptığı vize başvurularını da olumsuz etkiler.

Özet olarak, sakin kimse sahte evrak veya yalan beyanla başvuru yapmasın. Şu andaki durumu bir vize almak için uygun değilse, hiç başvuru yapmayıp sicilini temiz tutsun daha iyi. En azından geleceğini karartmamış olur.

Ankara Anlaşması vizesinde güncel bilgileri takip etmek için video kanalımıza üye olarak en son haberleri ve güncel bilgileri alabilirsiniz. Videomuzun altına soru ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.

Recent Posts

Recent Tweets

Archives