Ankara Anlaşması Vizesi İrlanda 2021

İrlandada sadece Ankara Anlaşması vizesinin 2. Kolu olan Turkish Worker Visa yani Türk İşçi Vizesi uygulanıyor. Yani kendi işini kurmak için olan Turkish Business person vizesi yok.

19 Eylül 1980’da İrlanda ve Türkiye Arasında ECAA kapsamında bir anlaşma imzalanmış. Buna göre sadece Türk İşçi Vizesi uygulamada.

Türk İşçi vizesi İngilteredeki ile aynısı. İlk vizeyi almak için İrlandada bir firmada ilkonçe başka bir vizeyle bir yıl boyunca part-time veya full-time çalışılması gerek. Örneğin öğrenci vizesiyle okul zamanı haftada 20 saat part time, tatillerde ise full time çalışma hakkı var.

Genel olarak öğrenciler, 1 yıl bu şekilde çalıştıktan sonra, bu vizeyi alıyor. İlk 3 yıl aynı işverende çalışıyor, sonraki 1 yıl için aynı işi yapmak kaydıyla işvereni değiştirebiliyor. 4 yıl dolunca da hem iş tipini, hem de işvereni değiştirip çalışmaya devam ediyor.

5 yılını doldurduğunda ise Süresiz oturum vizesi için, veya vatandaşlık sınavını geçmek kaydıyla İrlanda vatandaşı olmak için başvuru yapabiliyor.

İrlandada iş kurmak ve Ankara Anlaşması vizesinden yararlanmayan isteyen Türk vatandaşları için bu konuyu detaylı olarak araştırmakta yarar var. Bu konuda bilgisi olanlar, bilgilerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Diğer Avrupa ülkerinde durum nedir?

Avrupa Birliğinin kurulduğu ilk ülkelerden olan şu ülkelerde de Ankara Anlaşmasının geçerli olması lazım: Danimarka, İspanya, Belçika, Lüksemburg, İtalya, Fransa. Yalnız bu konuda henüz bir bilgiye sahip değiliz.

Avrupa Birliğine sonradan katılan irili-ufaklı birçok ülkede Ankara Anlaşması vizesinin benimsenmediği ve uygulanmadığı yönünde duyum aldık ama bu konuda da kesin birşey söylemek zor.

İleride edindiğimiz bilgileri, sizlerle paylaşacağız

Recent Posts

Recent Tweets

Archives