Ankara Anlaşması vizesi Son Değişiklikler

Bu bölümde Home Office’in 6 Temmuzda Ankara Anlaşması süresiz oturum ve uzatma vizeleri için yayındalığı yeni Guidance hakkında bilgi vereceğiz. Ek olarak vatandaşlık başvurusuna da değineceğiz.

Linkler

Süresiz Oturum vizesi alma şartları nelerdir?

Turkish Business Person, Türk İşçi vizesi ve Dependant vizelerinde süresiz oturum toplam 5 yılda veriliyor. Turkish Business Person’un 5 yıl boyunca sürekli olarak kendi işiniz yapıyor olması, Turkish Worker’in 5 yıl boyunca sürekli olarak çalışıyor olması, Dependantların da eşiyle birlikte İngilterede 5 yıl boyunca beraber yaşıyor olması gerekli. Her yıl için İngiltere dışında kalma süresi180 gün olarak açıklandı.

B1 İngilizce sınavını ve Life in the UK Test’ini geçmiş olmak İngiltere ve hiçbir ülkede sabıkası olmamak. Eğer Dependant kişi 5 yılını doldurmamışsa, süresiz oturumn yerine uzatma vizesine başvurabilir. Uzatma vizesinin ücreti var. Ayrıca yıllığı £200 olan İmmigration Health Charge (sağlık parası) var.

Çocuklar için durum:

Anne-babanın ikisi de süresiz oturum için başvuruyorsa, çocuk ta süresiz oturuma başvurabilir. Veya eğer anne babadan birinin süresiz oturumu varsa ve diğeri uzatma için başvuruyorsa, çocuk süresiz oturum için başvurabilir. Çocuk 18 yaşından büyükse, B1 İngilizce sınavı ile Life in the UK testini geçmiş olması gerekir.

Vize ücreti:

Süresiz oturimda vize ücreti kişi başı £2,389. İlk başvuru ve 3 yıllık uzatma başvuruları hala ücretsiz.

B1 İngilizce Sınavı ve Life in the UK Test:

Bu konuyu bir önceki videomuzda detaylı olarak incelemiştik. Link

Başvuru formları:

Süresiz oturum vize başvurusu için yeni bir online dijital başvuru formu çıkarıldı. Adı: ECAA4. Bu form sadece Ankara Anlaşması süresiz oturum başvurusu yapmak için. Ankara Anlaşması ilk başvuru ve 3 yıllık uzatma başvuruları, ayrı bir online dijital form üzerinden yapılıyor.

Suresiz Oturum yeni Online Basvuru formu ECAA 4
Ankara Anlasmasi ilk ve uzatma Online Basvuru Formu

Süresiz Oturumda Diğer bir konu:

Ankara Anlaşması süresiz oturum vizesinde bahsetmek istediğimiz bir konu daha var. Home Office’in 6 Temmuzda açıkladığı yeni Guidance belgesinde şöyle bir paragraph var: “Bu Guidance sadece hali hazırda Ankara Anlaşması vizesi olan Türk vatandaşlarını ve dependant aile bireylerini kapsıyor”.

Bu durumda Ankara Anlaşmasına yeni başvuru yapan, yapacak olan ve vizesini alacak kişileri nasıl etkileyecek? Örneğin süresiz oturum almaları yine 5 yıl mı, yoksa farklı mı olacak? Biz bu konuda Home Office’e yazarak bir açıklama yapmalarını istedik. Yanıt henüz gelmedi. Geldiği zaman sosyal medyada sizlerle paylaşacağız.

Görüş belirten diğer bir grup, Ankara Anlaşmalılar grubu oldu. Home Office’in 5 yıllık kuralı, hali hazırda bu vizeyle İngilterede olan kişilere de uygulamak istemesini “hayal kırıklığı” olarak nitelendirildi ve “eğer Home Office bu tutumundan vazgeçmezse, Judicial Review yani mahkemeyle hak aranacağı” belirtildi.

Genel Red Nedenleri (General Grounds for Refusal) nelerdir?

Suç işlemek ve sabıkalı olmak, sahte evrak, yalan beyan, bilerek yanlış yölendirme, olumsuz göçmenlik geçmişi

Vatandaşlık başvurusunda nelere dikkat edilmeli?

İngiliz vatandaşlığı almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken ana kuralları da belirtelim: Başvuru süresiz oturum aldıktan tam 1 yıl sonra yapılabilir. Yurtdışında kalma süresi son 1 yılda en fazla 90 gün ve son 5 yılda toplam 450 günü aşmamış olmak. Trafik suçları dahil hiçbir suç işlememiş olmak.

Burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta var: Birincisi, Ankara Anlaşması vizesinde yurtdışında kalma süresi yılda 180 gün olabiliyor ama bu vatandaşlıkta yılda 90 gün. Bu nedenle ileride vatandaşlık almak isteyen herkesin 180 değil de 90 günü esas almaları mantıklı olur. İkincisi: Birçok kişinin vatandaşlık başvurusunun ret olmasının nedeni, trafik suçu, vergi ve diğer bir suç işlediği için. Bunlardan özellikle trafik suçları en önde yer alıyor. Örneğin cep telefonu kullanırken, hız yaparken veya sigortasız araba kullanırken yakalanların, vatandaşlık bavurusu yapabilmesi için en az 3 yıl beklemesi gerekli. Bu süre içinde de başka suç işlememeli. Mahkemeye gidilmese bile durum böyle. Örneğin “Simple Caution” denilen polis uyarısı için bile en az 3 yıl beklemek gerekli.

Daha ciddi suçlar için bu bekleme süreleri artıyor. Uzun süre hapis cezası alanlar ceza bitiminde sınırdışı edilebiliyor. Bahsettiğimiz bu noktalar ve suçlar indefinite vizesi için de aynen geçerli.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives