Ankara Antlaşması Vizesi Brexit sonrası devam edecek mi?

Merhaba, ben Ahmet Yıldız. Londrada 2007’den beri başarıyla hizmet veren göçmenlik uzmanı firmasıyız. Bugün size İngiltereden Brexit ve Ankara Anlaşması vizesi hakkında güncel son dakika haberleri vereceğim. Kanalımızda İngiltere vizeleri hakkında sürekli olarak güncel bilgiler veriyoruz. Videomuzu beğenerek ve kanılımıza üye olarak bize destek verebilirsiniz.

Brexit ile ilgili son durum nedir?

İngiltere, Avrupa Birliğinden çıkmak için gerekli olan 2 yıllık süreci başlatma bildirimini 29 Mart 2017’de vermişti. Bu 2 yıllık süreç 29 Mart 2019’da bitecek. Yalnız o zamandan beri İngiltere ve Avrupa Birliği arasında yapılan görüşmeler ve pazarlıklar sonucu, ek olarak “transitional period” denilen bir geçiş süresine ihtiyacı olduğuna ve bu sürecin de 31 Aralık 2020’e kadar sürmesine karar verildi.

Bu süre içinde trading ve immigration (ticaret ve göçmenlik) kanunlarının da aynen devam etmesine karar verildi. Yani 31 Aralık 2020’e kadar bir değişiklik olmayacak.

Brexit’in Anlaşmasına etkisi ne olacak?

Şu anda bütün Ankara Anlaşması vizesi başvuruları ve sonuçlarının gelmesi normal olarak devam ediyor. Bu süreç en azından İngilterenin AB’den çıkmasına kadar devam eder.

İngilterenin AB’den çıkış tarihi ne olacak?

İngilterenin AB’den çıkması ilkonçe 29 Mart 2019 gibi olacaktı ama transitional period denilen geçiş süresinin 31 Aralık 2020 olarak belirlenmesi yüzünden çıkış tarihi 31 Aralık 2020’e kadar ertelenmiş oldu. Bu zamana kadar da göçmenlik kanunlarının aynen devam etmesine karar verildiğinden, Ankara Anlaşmasının da en azından bu tarihe kadar aynen devam edeceği sonucunu çıkarabiliriz.

31 Aralık 2020’den sonra Ankara Anlaşması vizesi ne olacak?

Aslınca bu geçiş süresi daha da uzatılabilir ama, biteceğini var sayarsak, Ankara anlaşması vizesi açısından önümüzde 3 seçenek görünüyor:

1- Yeni başvurulara kapanabilir ama uzatma başvuruları devam eder.
2- Olduğu haliyle devam eder
3- İngiltere-Türkiye arasında yeni bir anlaşma yapılarak bazı vize kriterleri değişerek devam eder.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Londra Başkonsolosluğu, Tüsiad, Londra’daki işadamları ve grupların İngiliz hükümeti ile yaptığı çeşitli lobi çalışmaları sayesinde, Ankara Anlaşması vizesinin Brexitten sonra da aynen devam etmesi yönünde olumlu işaretler var. O zamana kadar bu çalışmalar ve olumlu durum ettiği sürece Ankara Anlaşması vizesinin Brexitten sonra da devam edeceğini düşünebiliriz.

Ankara Anlaşmasının İngiltereye yararları nelerdir?

Son yıllarda Ankara Anlaşması vizesi ile İngilterede kendi firmasını kurup işini yapan bir sürü vatandaşımız ve iş adamı var. Son yıllarda İngiltereye gelen kalifiye kişi saysı çok arttı. Bunların çoğu üniversite mezunu. Hatta master ve doktora yapanlar da var. Örneğin: mimarlar, bilgisayar mühendisleri, mühendisler, avukatlar, öğretmenler ve konusunda uzman kişiler gibi. Türkiyede kendi firmaları olup çok başarılı olmuş iş adamları da var. Açıkça bir beyin göçü yaşanıyor.

Türkiyede aldıkları çok iyi eğitim ve edindikleri iş deneyimleri sayesinde, İngilterede çok başarılı oluyorlar. Birçok kişiye iş imkanı yarattıkları gibi İngiliz ekonomisine de büyük katkıda bulunuyorlar. Bu durumun İngiltereye katkısı çok olumlu. Örneğin bir mimar veya mühendisin yetişmesi en az 16 yıllık eğitimden sonra ve yıllarca süren iş deneyimi sayesinde oluyor. İngiltereye hiç yük olmadan hazır gelen yüksek kaliteli ve yetenekli insanlara İngilterenin her zaman ihtiyacı var. Bu durum da Ankara anlaşması vizesinin aynen devam etmesinde çok büyük rol oynuyor.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives