Ankara Antlaşması Vizesi İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Ankara Anlaşması Vizesine başvurmak kaç paraya mal olur?

Merhaba ben Ahmet Yıldız. Firmamız Yıldız Visa Limited ile Londrada son 10 yıldır vize danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu bölümde çoğu kişinin merak ettiği Ankara Anlaşması başvuru maliyeti hakkında bilgi vermek istiyorum. 3 başlık altında toplayabiliriz: Vize masrafları, Sermaye ve İngiltere de yaşam maliyeti.

İlk olarak vize başvuru masrafını inceleyelim. Ankara Anlaşması vize başvurusu için illa ki bir vize firması, danışman veya avukatla çalışmanız gerekmiyor. Yani başvuruyu doğrudan kendiniz de yapabilirsiniz. Yalnız bu vizede aranılan kriterleri ve istenilen evrakları çok iyi bilmek ve güncel bilgilere sahip olmanız gerekir. Yoksa, iyi bir danışmanlık hizmeti almak yı garantilemez ama vize alma şansınızı arttırır. Vize alma garantisi yine de yok ama alma şansınız artmış olur.

Eğer bir avukat veya danışman ile başvurmaya karar verirseniz vize başvuru ücreti yok ama şu masraflar olacak: Danışmanlık ücreti, İngiltereden yapılan başvurularda bu £750 ile £1500 arası değişiyor. Türkiyeden yapılan başvurularda iş £1500 – £3000 arası. Bu paranın içinde İş planı ücreti dahil olabiliyor. Hariç ise İş planı için ek olarak £300 – £400 ücret var.

İş planını kendiniz yapabilirsiniz ama Home Office’in istediği şekilde hazırlanması gerekir. İş planının istenilen bütün bilgileri içermesi, detaylı olması, kişiye özel yapılması ve İngiliz iş mantığına göre hazırlanmış olması gerekir. İş planı iyi değilse, red alma olasılığı yüksek olur. Zaten red almanın %80 nedeni iş planından kaynaklanıyor. Bu nedenle bahsedilen şekilde bir iş planının hazırlanması çok önemlidir. Kendiniz bunu yapamıyorsanız, mutlaka bir uzmandan destek almanızda yarar var.

Diğer masraflar: Çeviri ücretleri, Türkçe olan bütün evrakların İngilizceye çevirisi gerekli. Ücreti çeviri firmasına bağlı ama ortalama ücreti sayfa başına £10-£20. Websitesi isim hakkı (domain name) ücreti. £10 civarı 2 vesikalık fotoğraf £10. Bu vizede Home Office veya İngiliz Konsolosluğunun aldığı bir vize ücreti yok.

Turist olarak gelip İngiltereden başvuru yapmanın ek maliyetleri: Seyahat parası (£500), 6-7 aylık konaklama ve kişisel harcamalar (£6,000 – £7000). Not: Gelir gelmez vize başvurusunu yapmak doğru olmaz, bekleme süresi de 6 ay. Vize, insanların hayatında bir dönüm noktası olduğu için işi şansa bırakmamak gerekir. Unutmayın ki red alındığı zaman ileride bunu düzeltmek daha zor olur.

Sermaye miktarı olarak her iş için ortak bir rakam vermek doğru olmaz. Çünkü bu miktar, İngilterede yapılacak ise, boyutuna, iş kurma-yapma masrafları ile özel yaşam masraflarına bağlıdır. Bu bölümde en çok başvurulan iş alanları hakkında bilgi vermek istiyorum. Merak ettiğiniz diğer meslek guruplarını da video nun yorum bölümüne yazarsanız daha sonraki bölümlerde onlar içinde bir video hazırlayabiliriz.

Evden çalışılarak yapılan Grafik Dizayn işi: Başvuru İngiltereden yapılırsa £5,000 – 6,000, Türkiyeden yapılacak başvuru için £8,000 civarında bir sermaye yeterli olur. Büro tutularak yapılacak bir İT Service işi: Yukarıdaki rakamlara büro kirasını ve varsa digger büro giderlerini de eklemek gerekir. Örneğin en az 3 aylık büro gideri örneğin £2000 eklenirse, İngiltereden yapılacak bir başvuru için £8,000, Türkiyeden ise £10,000 yeterli olur.

Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Café veya restaurant açma işi: Hava parası, kira, ürün ve malzeme alma, elektrik, su, çalışanların maaşı ve digger giderleri de hesaplamak gerekir. Örneğin bunlar £50,000 ise, £10,000 diğer iş masrafları olur. Yani toplam £60,000 gerekir. Unutmayın ki bu rakamlar minimum olarak bir fikir vermek içindir. Aslında sermaye için ne kadar çok para olursa, o kadar iyi olur. Sermaye miktarının yapılacak iş için yeterli olması şarttır.Sermaye yeterli değilse, başvuru red olur.

Sermaye Parasının kaynağı

Sermaye konusunda diğer bir konu da paranın kaynağının kanıtlanmasıdır. Bu çok önemli bir noktadır çünkü sermaye yüzünden red verildiği zaman, red nedeni sermaye miktarından çok paranın kaynağının kanıtlanmamış olmasından kaynaklanır.

Yani paranın sadece vize almak için göstermelik değil de gerçekten başvuru sahibi ait olduğu inandırıcı bir şekilde kanıtlanmalıdır. Bunu en yapmanın en iyi yolu, kazançtan biriktirilen paralardır. 1.derece bir aile bireyi de bankadan havale yoluyla para gönderebilir ama onun parasının da kendisine ait olduğu belgelenmelidir. Örneğin kredi çekme veya borç alma yoluyla edinilen para dikkate alınmaz.

Paranın kaynağı yüzünden red almamak için kaçınılması gerekenler: Elden para yatırmak veya çekmek, Kredi çekmek, Paranın kendi banka hesabında olmaması, Başkasının banka hesabıyla başvuru yapmak.

Ortak banka hesabını göstermek (diğerinden teyid yazısı şart), Ingıltereye gelirken parayı elden çekip yanında getirmek. (not: Bunu İngiltereye turist vizesi ile gelip İngiltereden başvuru yapanların yaptığını üzülürek görüyoruz. Eldeki paranın sermaye olarak gösterilmesi mümkün değil)

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives