Avrupa Ankara Anlaşması Vizesi 2021

İngiltere için Ankara Anlaşması vizesi ilk başvurular bitti. Uzatma ve süresiz oturum vizeleri devam ediyor. Avrupada Ankara Anlaşması vizesi devam ediyor. Peki 2021 yılında Ankara Anlaşması ile hangi ülkelere başvuru yapılabilir?

Şu anda Ankara Anlaşması ile başvuru yapılabilen en popular 3 ülke; Almanya, Hollanda ve İrlanda. Bunun dışında Danimarka, İspanya, Belçika, Luxemburg, İtalya ve Fransa da geçerli ama iş kurmak isteyenler için bu ülkeler pek avantajlı değil.

Ankara Anlaşması vizesi, Avrupa ülkelerinde geçerli, Yalnız bazı ülkelerin mevzuatlarının farklı olması veya bürokratik zorluklarla karşılasılması sebebiyle Ankara Anlaşması kullanılsa bile avantajlı olmaz.

Ankara Anlaşması açısından en popular ülke şimdiye kadar İngiltere idi. Bu nedenle başvuruların çoğu İngiltere içindi. Brexit nedeniyle bu kapı kapanınca, şimdi açık olan kapılara yönelme olacağı kuşkusuz.

Ankara Anlaşması açısından İngiltere ileri düzeyde bir ülke. 1990’li yıllarda başlayan başvurulara ilkonçeleri çok ret verilmiş. Yıllar süren mücadele ve bir sürü dava, mahkeme ve Avrupa İnsan Halkları mahkeme kararlarından sonra bugünkü düzeye ulaşılmış.

Avrupa ülkelerine baktığımızda, yolun daha başlarında olduğu görülüyor. İlk sıralar İngilterede olduğu gibi, birtakım ret kararların çıkması, itirazlar, davalar, mahkeme kararları vs olacak. Yıllarca süren mücadelelerden sonra ileride bugünkünden daha iyi şartlara sahip olabilecek.

Almanya ve Hollandaya Ankara Anlaşması ile vize alıp gidenler var. Yalnız vize şartları İngilteredeki Ankara Anlaşması kadar iyi değil. Örneğin az yetenek gerektiren bir iş için veya evden çalışılacak bir iş için vize almak pek mümkün değil.

2021’de Ankara Anlaşması vizesinin en yaygın olduğu ülkeler hangisidir?

Almanya, Hollanda ve İrlanda. İlkonce birbirine benzer olan Almanya ve Hollanda.

Ankara Anlaşması Vizesi Almanya ve Hollanda

Almanya veya Hollandada iş kurup yapmak için Ankara Anlaşmasına, Türkiyeden veya başka bir ülkeden başvurulabilir. Vize şartları, İngilteredekine benziyor. Aranan ana kriterler: İlgili iş deneyimi ve eğitimi, yeterli sermaye ve kaynağının belgelenmesi, Dil bilmek, iş potensiyelini göstermek ve eğer gerekliyse ruhsat almak

Ek olarak şu noktalara da dikkat ediliyor: Yapılacak işin kalifiye ve yetenek gerektiren bir iş olması gerekli. Yani temizlikçi veya tamirci gibi az yetenek gerektiren işler için bu vizeyi almak çok zor. Onun yerine IT, Dijital Teknoloji, Yazılımcılar, Mühendisler gibi meslek grupları tercih ediliyor.

– En az 2-3 yıllık ilgili iş eğitimi ve en az 2-3 yıllık resmi iş deneyimi şart. İdeal olarak üniversite mezunu ve çok iyi deneyim sahibi olmalı. İş deneyimi, SĞK’li çalışarak veya vergi dairesine kayıtlı kendi firması olarak olabilir.

– Yapılacak işin evden değil de bir işyeri açarak, iş imkanı yaratması ve çalışanlarının olması isteniyor.

– Sermayenin hem işi kurmak, hem iş masrafları, hem de özel yaşam masrafları için yeterli olması gerekiyor. İdeal olarak 3 yıl yetecek şekilde.

– Yapılacak işin ekonomiye ve insanlarına katkıda bulunulması isteniyor. Yani devlete yük olunması istenmiyor.

– İş planı çok iyi yapılmalı ve hesaplamalar sadece 1 yılı değil 3 yılı kapsamalı.

Ret alınırsa itiraz hakkı var. Özellikle az yetenek gerektiren işler veya evden çalışılacak işler için yapılan başvurularda ret alma olasılığı yüksek.

Bu vizeyle eş ve çocuklara dependant olarak başvuru yapabilir.

3 yıl kendi işini işlettikten sonra serbest çalışma izni almak için başvuruluyor

Toplam 5 yıl sonra, Vatandaşlık sınavını geçmek kaydıyla vatandaş olunabilir. Sınavı geçemezse, süresiz oturum için başvurabiliyor.

Vatandaş olunca da bütün AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkını kazanıyor. Yani herhangi bir Avrupa ülkelsine vizesiz olarak gidip çalışabilir veya orada yaşayabilir.

Ankara Anlaşması Vizesi İrlanda

İrlanda’da sadece Ankara Anlaşması vizesinin 2. Kolu olan Turkish Worker Visa yani Türk İşçi Vizesi uygulanıyor. Yani kendi işini kurmak için olan Turkish Business person vizesi yok.

19 Eylül 1980’da İrlanda ve Türkiye Arasında ECAA kapsamında bir anlaşma imzalanmış. Buna göre sadece Türk İşçi Vizesi uygulamada. Türk İşçi vizesi İngilteredeki ile aynısı. İlk vizeyi almak için İrlandada bir firmada ilkonçe başka bir vizeyle bir yıl boyunca part-time veya full-time çalışılması gerek. Örneğin öğrenci vizesiyle okul zamanı haftada 20 saat part time, tatillerde ise full time çalışma hakkı var.

Genel olarak öğrenciler, 1 yıl bu şekilde çalıştıktan sonra, bu vizeyi alıyor. İlk 3 yıl aynı işverende çalışıyor, sonraki 1 yıl için aynı işi yapmak kaydıyla işvereni değiştirebiliyor. 4 yıl dolunca da hem iş tipini, hem de işvereni değiştirip çalışmaya devam ediyor.

5 yılını doldurduğunda ise Süresiz oturum vizesi için, veya vatandaşlık sınavını geçmek kaydıyla İrlanda vatandaşı olmak için başvuru yapabiliyor. İrlanda da iş kurmak ve Ankara Anlaşması vizesinden yararlanmayan isteyen Türk vatandaşları için bu konuyu detaylı olarak araştırmakta yarar var.

Diğer Avrupa ülkerinde durum nedir?

Avrupa Birliğinin kurulduğu ilk ülkelerden olan Danimarka, İspanya, Belçika, Lüksemburg, İtalya, Fransa’da Ankara Anlasmasi gecerli. Ama yerel mezvuat ve burokratik zorluklardan dolayi pek avantajli degil.

2000’li yillarda, Avrupa Birliğine sonradan katılan irili-ufaklı birçok ülkede Ankara Anlaşması vizesinin benimsenmediği ve uygulanmadığı yönünde duyum aldık ama bu konuda da kesin birşey söylemek zor. İleride edindiğimiz bilgileri, sizlerle paylaşacağız.

Recent Posts

Recent Tweets

Archives