İngiltere Ankara Anlaşması 2023

İngilterede Ankara Anlaşması Uzatma ve Süresiz Oturum Vizeleri devam ediyor. Almanya ve Hollanda da Ankara Anlaşması ile iş kurma vizesi ile İrlandada Türk İşçi vizesi de eskiden olduğu gibi devam ediyor.

İngilterede uzatma ve süresiz oturum vizelerinde kararı bekleme süresi de kısaldı. Su anda 2,5 – 3 ay kadar sürüyor. Uzun süredir beklemede olanlar da sonuçlanmaya başladı.

Bugün İngilteredeki Ankara Anlaşmasında Uzatma ve İndefinite yani Süresiz Oturum başvuruları ile Aile Birleşimi hakkında size güncel bilgiler vereceğiz. Ayrıca bu vizelerde dikkat edilmesi gereken noktalar, red nedenleri ile itiraz başvurularına da değineceğiz.

Uzatma Vizeleri

Uzatma vize başvurularında Home Office vize memurunun dikkat ettiği noktalar:

1- Vize boyunca işini gerçekten yapmış olmak ve bunu belgelerle kanıtlamak

2- İşini bağımsız olarak yapmış olmak – yani bir firmada gizli işçi olarak çalışmamış olmak.

3- İşinden kazancının şahsi geçim için yeterli olması

4- İşini Ankara Anlaşması vize kuralları ve usulüne göre yapmış olmak.

Şimdi bu noktaları detaylı olarak inceleyelim:

– Ankara Anlaşmalı kişi, sadece kendi işini yapması ve bunu çeşitli belgelerle kanıtlaması gerekli. Örneğin sadece “fatura kesmek” iş yaptığı anlamına gelmez. Özellikle sürekli olarak yapılan iş masraflarının olması çok önemlidir.

– İşini bağımsız ve serbest olarak yapması gerekir. Örneğin başka bir firmada çalışılması yasaktır. Gizli işçilik te olmaz.

Örneğin “Mobile Chef” yani “Seyyar Aşçı” işi yapan birinin bir restaurantın mutfağında eleman gibi çalışması k abul edilmez. Seyyar Berber veya Kuaför’ün bir dükkanda çalışması veya koltuk kiralaması da olmaz. Bunların yapıldığını Home Office memuru anlarsa ret verme olasılığı yüksek olur. Ret alınca düzeltilmesi pek mümkün olmaz.

– İşinden edindiği kazancın kendi şahsi harcamaları ile eş ve çocukların harcamaları için de yeterli olması gerekir. Eğer işinizi yaptığını kanıtlamış ama kazancınız az ise, 3 yerine 1 yıl uzatma verilir.

– Sürekli olarak İngilterede yaşıyor olmak. Tatil, iş veya aile ziyareti gibi nedenlerle kısa süreli seyahatler olabilir ama aylarca Türkiyede kalmak olmaz.

– İş adresinin izin verilen yasal bir adres olması. Örneğin evden çalışılıyorsa, tapulu ev sahibinin yazılı izni olması gerekir. Ofis ise Ofis Kontratı gerekir. “Trading address” yani fiziken işin yapıldığı adres Muhasebeci adresi olamaz.

Indefinite – Süresiz Oturum Vizesi

Ankara Anlaşması vizesinde toplam 5 yılını dolduran vize sahibi, süresiz oturum vizesini almak için başvuru yapabilir.

Bu başvuruda, Home Office Vize memurunun dikkat ettiği noktalar şunlardır:

– 5 yıl boyunce işini İngilterede sürekli olarak ve Ankara Anlaşması vize kurallarına göre yapmış olması.

– İşini yaptığını inandırıcı şekilde belgelemiş olmak

– Halen iş faaliyetinin devam etmesi.

– İngilterede son 5 yılda sürekli yaşıyor olması

– “Life in the UK Test” ve “B1 English” sınavlarını geçmiş olması

– Vize ücretinin ödenmiş olması. Kişi başı £2400.

Başvuru sahibi İngilizce sınavlarını geçememişse veya yeterince para kazanamamışsa ne yapmak gerekir?

– Life in the UK ve B1 İngilizce sınavlarının ikisini de geçememişse, İndefinite vize yerine uzatma başvurusu yapmak gerekir. İleride iki sınavı da geçer geçmez, İndefinite vize başvurusu yapılabilir. Yalnız kendi işini de sürekli olarak yapıyor olmalı.

– Özellikle son yıldaki kazancı yeterli değilse, yani kendisi ve ailesinin özel yaşam masraflarını karşılayacak kadar para kazanmamışsa ama yine de İndefinite Vize başvurusu yapılmışsa, ya vizesi ret olur veya İndefinite yerinde 1 yıllık uzatma vizesi verilebilir.

– Başvuru sahibi 5 yılını doldurmuş ama eş ve çocuklar 5 yılını doldurmamışsa ne olur?

– Çocuklar için sorun yok, başvuru sahibi ile birlikte İndefinite vizeye başvurabilir.

– Eş için iki seçenek var:

1-Ankara Anlaşmasında sponsor eş, İndefinite vize başvurusu zamanı geldiği halde yapmaz. Eşinin 5 yılını doldurmasını bekler ve hep beraber başvuru yapar.

2- Beş yılını doldurmayan eş uzatma vizesine başvurur. İleride 5 yılını doldurduğu zaman kendisi İndefinite vizesine başvurabilir.

Notlar;

– Esin uzatma vizesi için doğru formun doldurulması ve bu uzatma vize ücretinin ödenmesi gerekir. Ücret şu anda £1048.

– Sponsor eş İndefinite vizesi alınca, Ankara Anlaşmasından çıkmış sayıldığı için Home Office ret verebiliyor. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmak gerekir,

Ankara Anlaşmasında Aile Birleşimi

– Ankara Anlaşması vize sahibi, Türkiyede veya başka bir ülkede yaşayan eşi ve çocuklarını İngiltereye getirmek için başvurmak yapabilir.

– Bu vize başvurusu Brexitten sonra normal eş vizesi gibi değerlendirmeye başladı ve ücreti var.

Bu vizede Home Office memurunun dikkat ettiği ve aradığı noktalar:

– Evliliğin gerçek olduğunun belgelenmesi. Yani sadece vize almak için göstermelik değil.

– İngilteredeki sponsor esin kazancının aile için yeterli olması

– İngilterede beraber yaşacakları evin belgelenmesi

– Türkiyedeki esin A1 İngilizce sınavını geçmiş olması

– Başvuruda yalan beyan veya sahte evrak kullanılmamış olması

– Vize ücreti ve İmmigration Health Sürcharge (Sağlık harcının) ödenmiş olması.

Administratıve Review (Yazılı İtiraz)

– Ankara Anlaşması uzatma ile İndefinite vizesi veya Aile Birleşim vizesinden ret alındığı zaman, yazılı itiraz başvurusu yapılabilir.

– Yalnız itiraz başvurusu yapmadan önce ilk yapılması gereken şey, verilen ret nedenlerini incelemek olmalıdır.

– Çünkü itirazda yapılacak savunma, bu nedenler esas alınarak yapılmalıdır.

– Eğer Aile Birleşim vizesine başvurulup ret alınmışsa, itiraz etmek yerine, ret nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra yeni bir başvuru yapmak daha mantıklı olur.

– Eğer Home Office memuru bariz bir hata yapmamışsa, genel olarak yazılı itiraz başvurusunda olumlu sonuç alma şansı %10 gibi düşük olur.

– Bu nedenle İtiraza umut bağlamak yerine asıl vize başvurusunu yapmadan önce iyi hazırlık yaparak sağlam bir başvuru yapmak çok daha mantıklı olur.

Ankara Anlaşması vizesinde güncel bilgileri takip etmek için en son haberleri almak için kanalımıza üye olabilirsiniz. Videomuzun altına soru ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Recent Posts

Recent Tweets

Archives