İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un Ulusa Seslenişi

Ingiltere Ataturkcu Dusunce Derneginden gelen guncel bilgileri sizinle paylasiyorum. Bu bilgiler Turkce oldugu icin Ingilizcesini tam olarak anlayamayanlar icin de yararli olacagini dusunuyorum.

Birleşik Krallık ‘ta 7 haftadan beri uygulanan sosyal kısıtlamalar, karantina uygulamaları ve yapılan test sayılarının artmasından sonra, korona virus salgınının yayılma hızı biraz daha düşmeye başlamış ancak tüm dünyada olduğu gibi burada da tehlike henüz tam anlamıyla geçmiş değildir.
Bu konudaki bilgilendirmelerimize devam ediyoruz.
Bugün itibariyle Birleşik Krallık’taki korona virüs vaka sayısı
223.106 olup, maalesef hayatını kaybedenlerin sayısı 32.123’e yükselmiştir.
Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve tedavisi süren hastalara da acil şifalar dileriz.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un günlerden beri merakla beklenen ve bu akşam ikincisini yaptığı Ulusa Sesleniş ‘inde hükümetin 23 Mart’tan bu yana uygulanan sosyal kısıtlamaları ve karantina uygulamaları sonrası hayata ilişkin yol haritasını açıkladı. Johnson “Kısıtlamaları kaldırmıyoruz ama değişikliklerin ilk adımını atıyoruz. İngiltere’nin korona virüs kaynaklı can kayıplarının kontrol altına alma konusundaki kazanımlarını boşa çıkararak, ikinci bir sıçramanın ortaya çıkmasına izin vermesi şu aşamada delilik olur” dedi.

Boris Johnson’un önümüzdeki dönem için açıkladığı yol haritası özetle şöyle:
Çarşamba gününden itibaren
*Güneşlenmek için lokal parklarda oturulabileceği,
bir başka destinasyona aracıyla seyahat edilebileceği ve ailecek spor yapılabileceğinin mümkün olduğunu söyledi.
*İnsanların dışarda kalma sürelerini diledikleri kadar uzatabileceklerini kaydeden Johnson, buna karşın insanların sosyal mesafeyi koruma kuralının zorunlu olduğunu, bunu da polisin ceza kesme yetkisi arttırılarak uygulanacağını vurguladı.
*Evden çalışabilenlerin evden çalışmaya devam etmesi gerektiğini ve işe ancak zorunlu olduğu zamanlarda gidilmesi.
*Özellikle inşaat ve imalat sektörü gibi evden çalışması mümkün olmayanların ise işe geri dönmeleri teşvik ediliyor.
*İlkokullar başta olmak üzere okulların en erken 1 Haziran’da başlayabileceği,
* kafe,restoran,bar gibi yerlerin ise en erken Temmuz ayında açılabileceği,
*Ülkeye havayoluyla gelenlere yakın zamanda karantina uygulamasına gidileceğini açıkladı.
*İngiltere’de kısıtlamaların Covid-19 salgınının sağlık sisteminin kapasitesi üzerindeki etkileri, bir kişinin virüsü başka kaç kişiye bulaştırdığını gösteren R0 olarak da bilinen bulaştırma katsayısı ve yayılıma ilişkin verilerin değerlendirilmesi gibi bir dizi kritere göre hafifletilmesi öngörülüyor.
Değerli üyelerimiz,
Moralimizi bozmayalım ama dikkatli olalım ve özellikle dışarı çıktığımızda mutlaka sosyal mesafe kuralına uyalım. Bu zorlu günleri hep birlikte dayanışma içinde aşacağız.
İhtiyaç halinde bizlere her an telefon veya e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımızla.
İngiltere ADD Yönetim Kurulu.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives