İngiltere Tır Şoförü Başvuruları

İngilterede tır veya tanker şoförü olarak çalışmak isteyen birçok kişi bilgi almak için bizi aradı. Arayanlara verdiğimiz bilgileri sizinle de paylaşmak istedim. Bu işleri yapmak için 3-6 ay gibi geçici vize verilebilir ama sonunda şoför ülkesine dönmek zorunda kalır. Yani İngilterede kalmayı sağlamaz.

5000 TIR şoförüne ihtiyaç var. Şu ana kadar sadece EU’dan 127 başvuru yapılmış.
Tanker şoförleri için limit yok ama izin verilecek sayı 300 kadar. İlkonçe tır şoförlerinin durumunu inceleyelim:

Bu konuda basında ve sosyal medyada çıkan bazı haberler yanıltıcı veya yanlış anlaşılmaya neden olabiliyor. Örneğin İngiltere TIR şoförleri arıyor gibi. Maalesef Türkiye’deki bazı tır şoförleri de sanki İngiltere devletinin ise alacağını sanıyor. Halbuki İngiltere devletinin hiçbir tır şoförünü ise aldığı yok.

İngiltere Tır Şoförü

İngiltere tır şoförlüğü başvurusu için gereken şartlar nelerdir?

İngiltere’de özellikle Avrupadan yiyecek-içecek taşıyan tır şoförlerine ihtiyaç var ama ise alan devlet değil. Bu işi yapan Logistik firmaları veya kendi ürünlerini taşıyan veya taşıtan firmalar. Yani Türkiyedeki bir tır şoförü, ilkonçe kendisine UK veya EU’da sponsor bir firma bulması gerekiyor. Ayrıca bu vizede aranan şartları da yerine getirebilmesi gerek.

Örneğin UK veya bir EU ülkesinden alınmış (HGV belgesi – Heavy Goods Vehicle) yani Ağır Vasıta Ehliyeti şart. En yüksek seviye olan Cat C + E Lisansı da bazı araçlar için gerekli.

Lisanlar için aldığınız eğitimin bir parçası olarak sağlık testinden, yazılı ve uygulamalı testlerden geçmek zorundasınız. Bu sınavlar başka bir dilde de yapılabiliyor. Ek olarak sürücülük yeteneğinizin ölçüldüğü Driver CPC (Profesyonel Yeterlilik Sertifikası) da alınması gerekli. Özetle UK veya EU’da sponsor firma bulmadan ve bu şartları yerine getirmeden İngilterede TIR şoförü olarak çalışmak için vize almak mümkün değil.

İkinci olarak Fuel Tanker Drivers yani Petrol Tanker şoförlerini ele alalım. İngiltere’de bu şoförlerin eksikliği yüzünden, benzin istasyonlarına yeterince benzin taşıması ve depolanması yapılamıyor. Bu nedenle de, benizin istasyonları önünde araba kuyrukarı oluşuyor ve bazı petrol istasyonlarında günlerce petrol bulunamıyor. Panik olan bazı kişilerin aşırı petrol alması yüzünden de problem daha büyüdü.

Aslında petrol çok. Petrol kıtlığı yok ama, benzin istasyonlarına taşıyacak tanker şoför eksikliği var. Tanker şoförlerine ilkonçe 3 aylık sonrasında da 31 Mart 2022’ye kadar, geçici süreyle çalıştırılmasına izin verildi. Yalnız birtakım şartları var:

Vize ülke vatandaşı olmayacak. İngiliz veya Avrupa vatandaşı olmalı. Yani Türkiye gibi vize alınması gereken ülkelerden biri olmaz. Avrupadan alınmış HGV Fuel Tankers (Benzin taşıyan Ağır Vasıta Tanker) ehliyeti olmalı. UK Hükümeti Ticaret, Enerji ve İndustriel Strateji bakanlığından alınmış “Onay Yazısı” gerekli. Fuel tanker Driver olarak ise alınmış olmalı. Devlet yardımı alması yasak. İş bitince de İngilterede ayrılma niyeti olması. zetle Türkiyeden alınmış bir Ağır Vasıta Ehliyeti sahibi şoförün bu durumdan yararlanması mümkün değil.

Sorularınızı ve yorumlarınızı, videomuzun altındaki yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Güncel bilgileri takip etmek için kanalımıza üye olmayı da unutmayın.

İngiltere’de tır şoförleri ne kadar kazanıyor maaşları nedir?

İngiltere’deki tır şoförü maaşları ortalama yıllık £24,000 – £30,000 arası. Ele net geçen aylık maaş £2,000 gibi. Bu rakamlardan az alanlar olduğu gibi yıllık £60,000 alan da olabilir. Aylık net maaş £3,500 – £4,000 olabiliyor

Recent Posts

Recent Tweets

Archives