İngiltere Turist Vize başvurusunda En çok yapılan 15 hata

Bölümler halinde incelediğimiz turist vizesinde başvuru hatalarını inceleyeğiz. İngiltere Turist vize başvurusunda en çok yapılan 15 hata nedir?

1- Eksik evrakla başvuru yapılması. İngiltere turist vizesi başvurusu için gerekli evrak listesi 2018

2- Seyahat için yeterli paranın banka hesabında olmaması. Gerekli para miktarını belirleyen faktörler; seyahat süresi, konaklama ücreti, günlük yemek, ulaşım ve diğer masraflardır. Örneğin tek kişilik Londrada hotelde kalarak yapılacak 2 haftalık seyahat masrafı tahminen 3000 pound diyebiliriz.

3- Banka hesabındaki paranın kaynağının belli olmaması veya belgelenmemesi. Örneğin vizeye başvurmadan kısa bir süre önce elden hesaba yatırılan yüksek miktarda para şüpheli bulunur.

4- Vize formunda yapılan hatalar: Bazı soruların yanıtlanmayıp boş bırakılması. Eksik veya yanlış bilgi verilmesi. Örneğin İngilterede tanıdığınız veya arkadaşınız var mı sorusuna, var olduğu halde yok denilmesi.

5-Kalacak yerin belgelenmemiş olması. Hotel rezervasyonu veya İngilterede kalınacak ev sahibinden davetiye mektubunun alınmamış olması.

6- Gidiş-dönüş uçak biletinin alınmamış olması. Gidiş ve dönüş tarihlerinin bütün belgelerde aynı olmaması. Örneğin uçak bileti, davetiye mektubu ve vize formunda farklı tarihlerin yazılmış olması. Çelişki olduğu yerde problem olur.

7- Turist vizesi alma amacının inandırıcı şekilde açıklanmamış ve belgelenmemiş olması. Amacın gezip görmek için mi yoksa bir yakını ziyaret etmek için mi olduğunun belirtilmemesi.

8- Başvuru sahibinin Türkiyedeki genel durumu ve özgeçmişinin Turist vize başvurusu ile uyumlu olmaması. Örneğin işsiz birinin veya asgari ücretle çalışan birinin, en az 20-30 bin TL tutacak bir seyahate çıkmak istemesi.

9- Vize alırsa Türkiyeye geri döneceğini gösteren belgelerin yokluğu veya azlığı. Örneğin bir firmada çalışıyorsa işveren yazısı, öğrenciyse okul yazısı gerekli.

10- Zamanlama hatası. Örneğin okulda öğrenci olan birinin okul zamanı İngiltereye seyahat etmek için başvuru yapması.

11- Bir işyerinde kısa süredir çalışan birinin yıllık izni hakkı doğmadan İngiltereye gitmek istemesi.

12- Bankaya yatan maaş miktarı ile gerçek maaşının farklı olması. Örneğin bankaya asgari ücret olan 1500 TL yatıp, gerçekte 3000 TL aldığını gösteren işveren yazısının konması veya bunun başvuru formunda belirtilmesi. Çelişkili bilgi olduğundan ve işverenin yasal olmayan şekildeki bu uygulamasını başvuru sahibi kabul ettiği için “suça ortak olduğu” şeklinde değerlendirilir.

13- İngiltere’de sponsor ile ilgili eksik belge ve durumlar. Örneğin: İngilteredeki sponsorun oturumu yoksa veya turist vizesiyle kalıyorsa problem olur. Sponsorun bankada yeteri kadar parası veya düzenli bir geliri yoksa, Sponsorun kendini geçindiremediği için devlet yardımı ile yaşıyorsa. Sponsor için de bir sponsor gerekliyse. İnandırıcı bir yakınlık derecesi yoksa. Akrabalık bağı olmayan ve tanımadığı birinden alınan davetiye mektubu inandırıcı bulunmaz.

14- Türkçe belgelerin İngilizce çevirilerinin yapılmamış olması.

15- Orijinal belgelerin değil sadece fotokopiler ile başvuru yapılması.

Bunların dışında bahsedebileceğimiz diğer hatalar var. Deneyimi olanlar bilirler: İngiltere için turist vizesi almak Schengen vizesi almadan çok daha zordur. Daha fazla belge istenir ve çok daha sıkı şekilde incelenir. Bu nedenle “ben nasıl olsa vize alırım” deyip hazırlık yapmadan başvuru yapmak hata olur.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives