Vize memuru nelere dikkat eder?

Sürekli gündemde olan İngiltere turist vizesi konusunu bölümler halinde işleyeceğiz. Bu ilk bölümde İngiliz Konsolosluğu vize memurunun dikkat ettiği konular hakkında bilgi verelim. Bunları önceden bilmek, başarılı bir vize başvurusu için çok önemli.

Vize memurunun yanıtını arayacağı sorular şunlardır:

1- Başvurunu sahibinin gerçek niyeti turist olarak gitmek mi? Yoksa bir art niyeti mi var?
2- Bu seyahat için bankada yeterli parası var mı? Bu para gerçekten kendi parası mı yoksa vize almak için göstermelik mi? Bu paranın kaynağı belli ve evrakla kanıtlanmış mı?
3- Vize verilirse Türkiyeye geri dönecek mi? Dönmesi için bağlayıcı önemli bir nedeni var mı? örneğin sürekli çalıştığı bir iş, gittiği okul ve başka bağlayıcı nedenleri var mı?
4- Başvuru sahibinin sürekli yatan sigorta primleri var mı? Eğer başvuru sahibi; asgari ücretle çalışıyorsa, İngilterede 1. derecede akrabası yoksa ve hiç yurtdışı seyahati yok ise, İngiltere turist vizesini alması imkansız.
5- Kişinin özgeçmişi ve genel durumu nedir? Turist vizesi için başvuru yapması kendisinin mali ve genel durumuna uygun mu?
6- Bir bütün olarak bu inandırıcı bir başvuru mu?

Yukarıdaki noktalar tek tek değerlendirildiği gibi, bir bütün olarak ta değerlendirilir. Bu noktalar birbirini tamamlamalı ve arasında çelişki olmamalı. Çelişki varsa ret verilmesine neden olur. İleriki bölümlerde vize başvurusunda yapılan hatalar ve başarılı bir vize başvurusunun nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Turist vizesi veya Ankara Anlaşması hakkında bilgi almak istediğiniz konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş

Recent Posts

Recent Tweets

Archives