Avrupa Birliği Vatandaşları ve Eşleri

Brexitin 31 Aralık 2020’de bitmesi nedeniyle, Avrupa Birliği vatandaşlarının İngiltereye serbest dolaşımı da bitti.

Bu tarihten önce UK’de olduğunu belgeleyip başvuru yapıp kabul olanlara şu 2 vize verildi:

1- Pre-Settled Statüs: ÜK’de 5 yıldan az süre kalablara verilen vize.

2- EU Settlement: UK’de 5 yılddir kalanlara verilen İndefinite (Süresiz Oturum Vizesi)

Pre-Settle Statüs vizesi alanlar İngilterede 5 yıl kaldığı zaman, Settlement (Süresiz Oturum) vizesine başvurabilecek.

– Avrupa Birliği vatandaşlarını İngiltereye turistik amaçla vizesiz olarak giriş yapmaları mümkün. Süresi yıllık 6 aylık oluyor ve çalışma hakkı yok. Çalışmak isterse, vize alması gerekli.

– Brexitten önce UK’de yaşamış Avrupa Birliği vatandaşları, Home Office başvuru yaparak Pre-Settled, Settled Statüs veya Permanent Residence aldılar ve bunların UK’de yaşama ve çalışmak için ayrıca bir vizeye ihtiyacı yok.

– Yalnız şimdi UK’de herhangi bir EU ülkesinden gelip te çalışmak isteyenler, mutlaka çalışma vizesine başvurup almaları gerekir. Bu başvuruyu da kendi ülkesinden yapması gerekli. Yani turist olarak UK’ye gelip, UK’den çalışma vizesine başvurması pek mümkün değil.

– UK’de oturma ve çalışma izni olan EU vatandaşlarının Türkiyeden veya başka ülkede yaşayan eşlerini UK’ye getirmeleri için aile birleşimi vizesine başvurmaları gerekli.

Appendix EU (Family permit)

Türkiyeden (veya herhangi bir ülkede yaşayan) eş ve çocuklarını, İngiltereye getirmek isteyen Avrupa Birliği vatandaşının, ilkonçe kendisinin UK’de Pre-Settled Statüs veya “EU Settlement” vizesini almış olması lazım.

Kayıtlı değilse, yurtdışından eş başvurusu ret oluyor. Eskiden bu gerekmiyordu ama artık aranmaya ve bir vize şartı olmaya başladı.

Bunun dışında, normal olarak aranan şartlar:
– Evliliğin gerçek olduğunu kanıtlamak. Örneğin sadece vize almak için “göstermelik”, birine yardım veya parayla yapılan bir evlilik değil. Gerçek evlilik olması şart.
– Ev ve kazanç: UK’deki oturulacak ev evrakları ve sponsor esin ailenin geçimini sağlayacak kadar para kazanıyor olması gerek. Minimum bir rakam yok.

UK’deki eş. “Pre-Settled” veya “EU Settlement Scheme”’ye kayıtlıysa ve vize şartları yerine getirilmişsea, Türkiyede eş ve çocuklar için vize başvurusu yapılabilir.

Başarılı başvurulara 5 yıllık süreyle bir vize verilmektedir. Bu sürecin bitiminde ise İngiltere’de sürekli oturum için başvuru yapma hakkınız doğmaktadır.

Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşil Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya.

İzlanda, Lihtenstayn ve Norveç Avrupa Birliği üyesi değildir. Fakat, Birleşik Krallık’ta yaşama ve çalışma konusunda Avrupa Birliği vatandaşları ile aynı haklara sahiptir.